telefon QR

Dzień Patrona

 

Tradycyjnie, 8 listopada, obchodzimy w naszej szkole Dzień Patrona szkoły.W tym roku, uroczyste obchody miały miejsce w piątek- 8.XI.2013r., i były połączone z obchodami Święta Niepodległości.
O godzinie 9.50, zgromadzona młodzież, wychowawcy oraz dyrekcja szkoły, na czele z pocztem sztandarowym przemaszerowali do klasztoru ojców Reformatów na Mirowie, gdzie o.gwardian odprawił uroczystą mszę świętą w intencji całej społeczności szkolnej.
Po powrocie do szkoły odbył się uroczysty apel, na który przybyło wielu oficjalnych gości: świętokrzyski kurator oświaty-p.Małgorzata Muzoł,burmistrz miasta i gminy Pinczów-p.Włodzimierz Badurak, wice-starosta powiatu pińczowskiego-p.Marek Omasta, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Pińczowie-p.Anna Golik, przewodnicząca Rady Rodziców-p.Jadwiga Stelmaszyńska, dyrektor szkół "Awans"-p.Leszek Kosela. Pan dyrektor, Tadeusz Niewygoda, serdecznie powitał zgromadzonych gości, uczniów i nauczycieli. Pierwszym punktem uroczystego apelu było ślubowanie uczniów klas pierwszych, którzy tym samym stali się pełnoprawnymi uczniami Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica. Pani kurator zwracając się do uczniów klas pierwszych podkreśliła, iż czas spędzony w szkole średniej, to ważny okres w życiu młodego człowieka, a wybór odpowiedniej szkoły jest dobrą inwestycją na przyszłość. Serdeczne życzenia skierowali również do zebranych pozostali zaproszeni goście, a przewodniczący Samorządu Uczniowskiego, Grzegorz Pierzchalski skierował życzenia do uczniów klas pierwszych, aby czas pobytu w naszej szkole, był szczególnie owocnym okresem w ich życiu.
Następnie, dyrektor szkoły, przypomniał zebranym sylwetkę patrona szkoły, Stanisława Staszica.W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, aby jego postać była wzorem do naśladowania dla wszystkich uczniów, zwłaszcza tych, którzy osiągają bardzo dobre wyniki w nauce. W obecności wychowawców i pani kurator, grupa uczniów osiągających wysokie wyniki nauczania, otrzymała specjalne listy gratulacyjne.
Następnym punktem uroczystości było widowisko artystyczne "Droga do wolności", nawiązujące do rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 11 listopada 1918r. Przedstawienie wyreżyserowane przez p.Annę Kędzierską, p.E.Dygoń i p.R.Łaganowską, a wykonane przez uczniów klas drugich technikum geodezyjnego i technikum informatycznego,w sposób poruszający pokazało trudną i niełatwą drogę narodu polskiego do odzyskania wolności w 1918r. Poszczególne części inscenizacji stanowiły:fragment III części "Dziadów" Adama Mickiewicza, dotyczący martyrologii i wywózki młodzieży polskiej na Sybir, fragment filmu "Nad Niemnem"-scena wymarszu powstańców na bitwę, Fragment "Syzyfowych Prac"- z deklamacją "Reduty Ordona".

      Wykorzystano również fragmenty filmu ?Lawa?-Tadeusza Konwickiego, a także oddające klimat epoki piosenki: ?Biały Krzyż?, w wyk. Andrzeja Lamperta, oraz ?Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos?, w wyk. Anety Todorczuk-Perchuć. Tło malarskie prezentowanych wydarzeń stanowiły dwa płótna: ?Szturm żołnierzy rosyjskich na Redutę Ordona?-Georga Wundera oraz ?Pochód na Sybir?- A.Grottgera.

Druga część uroczystości była poświęcona patronowi szkoły. Pani Margareta Placek, Anna Równicka ?Wójcik, oraz wychowawcy klas IITG, II TE/TH i I TZ, przygotowali prezentację multimedialną dotyczącą życia i działalności Stanisława Staszica. Widzowie mogli poznać bogate kalendarium życia naszego patrona, który zawsze starał się postępować zgodnie ze swoim życiowym credo ?Być narodowi użytecznym?. Ciekawym fragmentem widowiska była inscenizacja fragmentów dzieł I.Krasickiego i J.U.Niemcewicza, nawiazująca do epoki Oświecenia. Na zakończenie, swój występ zaprezentowała kapela ?Ponidzie?.

A.Opoka


English French German Italian Portuguese Russian Spanish
sierpień 2020
pwścpsn
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
1435343
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
Do zeszłego tyg.
W tym miesiącu
W zeszłym m-cu
Wszystkie dni
61
300
2606
1429907
3184
13362
1435343

Your IP: 34.238.248.103
Server Time: 2020-08-09 01:51:50
Visitors Counter
Dzisiaj jest
Niedziela
9 sierpnia 2020
Imieniny obchodzą
Jan, Klarysa, Miłorad, Roland, Roman, Romuald
Do końca roku zostało
145 dni

logo cke

odnośnik,jpg

 
Powered by Joomla!®. Developed by: joomla 2.5 themes  Valid XHTML and CSS.

J.H. zszpinczow.pl Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.