telefon QR

Fundusze europejskie szansą na rozwój

wielkość:

W dniu 12 kwietnia 2018 r. w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Pińczowie odbyło się spotkanie informacyjne „Wykorzystanie środków finansowych UE na rozwój kompetencji kadr”, którego organizatorem był Departament Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Wzięli w nim udział przedstawiciele szkoły: dyr. Tadeusz Niewygoda, dyr. Krzysztof Koniusz będący koordynatorem projektu „Nowoczesna Szkoła Zawodowa – nowoczesny region”, kier. praktycznej nauki zawodu Bogusław Placek, nauczyciele przedmiotów zawodowych i młodzież biorąca udział w projekcie oraz osoby zaangażowane w pozyskiwanie funduszy unijnych dla szkoły. Wśród gości znaleźli się: Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Pińczowskiego, Przewodniczący Powiatowej Rady Rynku Pracy Bogusław Chałuda i dyr. Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Marta Stępień.

Spotkanie rozpoczęło się od przekazania szkole robota edukacyjnego PHOTON, służącego do nauki programowania, który został zakupiony jako pomoc dydaktyczna do odbywających się w ramach projektu „Warsztatów informatycznych i naukowo-technicznych”.
Katarzyna Dziadek, reprezentująca Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Busku Zdroju, w swoim wystąpieniu przedstawiła możliwości dofinasowania ze środków unijnych szkół i placówek edukacyjnych i absolwentów wchodzących na rynek pracy oraz zadania punktu informacyjnego. Pomoc pracowników takiego punktu polega na ustaleniu, czy pomysł zgłaszającej się osoby ma szanse na wsparcie z Funduszy Europejskich i na przeprowadzeniu krok po kroku przez proces ubiegania się o dofinansowanie. Taka osoba może liczyć na wsparcie przy przygotowaniu projektu, jego prowadzeniu i rozliczeniu. Ta informacja wzbudziła szczególne zainteresowanie wśród młodzieży, która niedługo trafi na rynek pracy.
Lidera projektu „Nowoczesna Szkoła Zawodowa – Nowoczesny Region” reprezentowali: Janusz Juszczyk i Ewelina Domoradzka (Oddział ds. Innowacji i Transferu Wiedzy Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego). Janusz Juszczyk w swojej prezentacji zwrócił szczególną uwagę na założenia i cele projektu. Nasza szkoła jest jedną z 28. placówek, które otrzymują wsparcie w ramach projektu. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele praktycznej nauki zawodu biorą udział w płatnych praktykach i stażach. Odpowiedzialnym za nie jest Partner projektu – Świętokrzyski Centrum Innowacji i Transferu Technologii. Kształcenie dualne organizuje Świętokrzyski Związek Pracodawców Prywatnych Lewiatan. W jego ramach uczniowie uczestniczą w zajęciach teoretycznych prowadzonych przez przedsiębiorców w szkołach oraz w zajęciach praktycznych w siedzibie przedsiębiorcy. Udział w projekcie daje możliwość podnoszenia kompetencji matematycznych, informatycznych i naukowo-technicznych oraz w zakresie języka obcego zawodowego. Uczestniczą także w warsztatach postaw przedsiębiorczych i kreatywności, warsztatach dotyczących nowoczesnych rozwiązań w branżach zgodnych z inteligentnymi specjalizacjami regionu oraz kursie doradztwa zawodowego i kultury zawodu. Za te zadania odpowiada bezpośrednio Lider projektu. Kilkoro naszych uczniów zostało także zakwalifikowanych do odbycia specjalistycznych kursów: operator wózków widłowych (technik budownictwa) i barman (technik obsługi turystycznej).Kurs na operatora wózków widłowych już się zakończył, o czym informowaliśmy na naszej stronie. Projekt daje uczniom szansę uczestnictwa w grupowych wyjazdach edukacyjnych na obszarze Polski (Bydgoszcz, Poznań) i Unii Europejskiej (Niemcy, Czechy) ukierunkowanych na udział w targach przemysłowych, budowlanych, informatycznych.
W ramach projektu powstała Regionalna Rada Programowa ds. Szkolnictwa Zawodowego, której celem jest wypracowanie zasad współpracy szkół zawodowych z otoczeniem społeczno-gospodarczym na zapotrzebowanie rynku pracy. W jej skład wchodzą przedstawiciele sektora biznesu, instytucji rynku pracy oraz przedstawiciele oświaty i organów prowadzących szkoły zawodowe. Każda ze szkół biorących udział w projekcie została doposażona poprzez nową pracownię językową i robota edukacyjnego. W wielu placówkach powstały pracownie przedmiotowe.
Spotkanie było także okazją do pierwszych analiz i podsumowań badań prowadzonych w ramach projektu. Wzięli w nich udział uczniowie, nauczyciele i kadra zarządzająca. Janusz Juszczyk zaprezentował zebranym wypracowane na ich bazie rekomendacje wskazując czynniki sukcesu, które mogą przyczynić się do stworzenia bardziej efektywnego modelu współpracy, a także podniesienia jakości kształcenia zawodowego.
Zebrani zostali także zapoznani z założeniami kolejnego projektu, którego Liderem jest Oddział ds. Innowacji i Transferu Wiedzy Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego p.n. „Innowacyjna edukacja – nowe możliwości zawodowe”. Jest on realizowany wspólnie z Instytutem Szkolenia Zawodowego w Austrii (BFI).
Nasza szkoła od lat korzysta z Funduszy Europejskich. Daje to szansę rozwoju samej placówce, jak i jej uczniom oraz nauczycielom. W ciągu dekady znacznie doposażono szkołę w nowe pracownie oraz niezbędny sprzęt i pomoce dydaktyczne. Kolejne roczniki uczniów podnosiły swoje kompetencje językowe, społeczne i zawodowe poprzez uczestnictwo w warsztatach i stażach, w tym zagranicznych. Nauczyciele praktycznej nauki zawodu mieli możliwość wymiany doświadczeń z ich odpowiednikami w Wielkiej Brytanii. Zaprezentowany podczas spotkania projekt doskonale wpisuje się w nowoczesne postrzeganie roli szkolnictwa zawodowego w kontekście rynku pracy i rozwoju gospodarczego.

 

English French German Italian Portuguese Russian Spanish
kwiecień 2024
pwścpsn
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
2014278
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
Do zeszłego tyg.
W tym miesiącu
W zeszłym m-cu
Wszystkie dni
23
245
1177
2011219
5455
10193
2014278

Your IP: 18.191.228.88
Server Time: 2024-04-19 02:08:42
Visitors Counter
Dzisiaj jest
Piątek
19 kwietnia 2024
Imieniny obchodzą
Adolf, Adolfa, Adolfina, Alf, Cieszyrad, Czesław, Czech, Czechasz, Czechoń, Leon, Leontyna, Pafnucy, Tymon, Werner, Włodzimierz
Do końca roku zostało
257 dni

logo cke

odnośnik,jpg

 

BIP




Powered by Joomla!®. Developed by: joomla 2.5 themes  Valid XHTML and CSS.

J.H. zszpinczow.pl Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.