telefon QR

Wyjazd do Oświęcimia

wielkość:

25 października 2021 roku to kolejny pięknie zapowiadający się jesienny dzień.
Wyjątkowe kolory złotej polskiej jesieni towarzyszyły uczestnikom wycieczki naszej szkoły do Oświęcimia, gdzie znajdował się niemiecki obóz koncentracyjny i obóz zagłady. Były to klasy 4TI/TB oraz nauczycielki, panie: Ewa Kapałka, Magdalena Pikul oraz Mariola Hynek.

Po dotarciu na miejsce i spotkaniu z przewodnikami rozpoczęliśmy zwiedzanie.
Wejście do obozu otwiera brama, na której widnieje napis Arbeit Macht Frei, czyli praca czyni wolnym. Napis, znajdujący się nad bramą wejściową do byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz, stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli zbrodni nazistowskich. Każdemu z przechodzących pod nim, którzy odwiedzają obóz, przypomina nie tylko o ofiarach, lecz także o hipokryzji faszystów.
Każdy kto przekroczył  bramę, był skazany jedynie na śmierć i okrutne tortury.
Na terenie Auschwitz, bloki i budynki obozowe pełniły specjalne funkcje.
W pomieszczeniach znajdują się zdjęcia ukazujące pociągi przywożące ludzi, których czekała śmierć w komorach gazowych. Widzieliśmy makietę przedstawiającą drogę ludzi skazanych na śmierć w komorach gazowych. Więźniowie byli okłamywani. Mówiono im, że idą do kąpieli, a potem ginęli w okrutnym cierpieniu, duszeni  trującym gazem Cyklonem B. Znajdują się tam także różne przedmioty codziennego użytku, umieszczone za ogromnymi szybami, m.in. sterty butów, okularów, toreb podróżnych podpisanych imieniem i nazwiskiem, które mogą świadczyć o nadziei, jaką mieli więźniowie -wierzyli , że  przeżyją. Niektóre cele obozowe były tak małe, że zamknięci w niej więźniowie musieli stać całą noc, a rano wyruszyć do ciężkiej pracy. Głód i śmierć w okrutnych męczarniach, ból, cierpienie oraz smutek towarzyszył więźniom każdego dnia. Szczególnie w pamięci zapadły nam historie, dotyczące eksperymentów medycznych, jakich dokonywano na ludziach - małych bliźniętach. Między 10 a 11 blokiem znajduje się Ściana Straceń. Tam rozstrzelano kilkanaście tysięcy ofiar, wymierzano karę chłosty i kary słupka.
Z głównego obozu w Auschwitzu pojechaliśmy  do Brzezinki, gdzie znajdował się drugi, bliźniaczy - oddalony o 3 km kolejny obóz. Teraz jest on zarośnięty trawą. Kiedyś był to teren podmokły. Znajdowały się tu baraki, w których przetrzymywano więźniów. Brak wody, katastrofalne warunki higieniczne oraz olbrzymia ilość insektów to codzienność, z którą musieli zmierzyć się więźniowie. To tu znajdowały się krematoria, gdzie palono ludzkie ciała. Miejsce to stanowi kolejny ślad zbrodni faszystowskich i masowej zagłady ludzkości.
Dziś znajduje się tu pomnik oraz tablice pamiątkowe w wielu językach świata.
Tak zakończyła się nasza wycieczka po obozie śmierci.
W drodze powrotnej rozmyślaliśmy nad losem tych ludzi, rozmawialiśmy o tym wyjątkowym miejscu pamięci, które zwiedzaliśmy w towarzystwie doskonale przygotowanych przewodników.
Do domu wróciliśmy w godzinach wieczornych.
Dla nas była to przepiękna lekcja historii, którą zapamiętamy na długo z adnotacją: Ludzie ludziom zgotowali ten los.
Klasa 4TI/TB

 

 

English French German Italian Portuguese Russian Spanish
czerwiec 2024
pwścpsn
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
2035744
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
Do zeszłego tyg.
W tym miesiącu
W zeszłym m-cu
Wszystkie dni
165
367
1591
2031276
5298
11672
2035744

Your IP: 3.230.173.188
Server Time: 2024-06-14 07:37:19
Visitors Counter
Dzisiaj jest
Piątek
14 czerwca 2024
Imieniny obchodzą
Bazylid, Bazylis, Eliza, Justyn, Justyna, Ninogniew, Walerian, Waleriana
Do końca roku zostało
201 dni

logo cke

odnośnik,jpg

 

BIP
Powered by Joomla!®. Developed by: joomla 2.5 themes  Valid XHTML and CSS.

J.H. zszpinczow.pl Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.